بلاگ

جامع ترین بورس تخصصی آهن آلات فولاد و استیل در ایران

تیراهن 14

تیرآهن 14

تیرآهن 14 به تیر آهن بال نیم پهن موازی یا IPE هم شناخته می گردد. ارتفاع تیرآهن 14 ، 140 میلی متر می باشد. از ویژگی های این تیرآهن می توان به عرض بال تیرآهن 14 که عددی تقریبا 73 میلی متر و ضخامتی در حدود4.7 میلی متر است، اشاره نمود. ضخامت بال تیرآهن 14 نیز 6.9 میلی‌ متر و هر یک متر از شاخه این تیر آهن 12.9 کیلوگرم می باشد.

طول شاخه تیرآهن 14 به 12 متر نیز می رسد. تیرآهن 14 یکی از پر مصرف ترین و پر طرفدار ترین اجزای پروفیل فولادی در بین معماران و مهندسان ایرانی می باشد. مسئولیت این تیر آهن در ساختمان ها نگه داشتن وزن نیروی فشاری است که به آن وارد می شود. تیرآهن 14 دارای کشش و خمش بسیاری مناسبی می باشد ومقاومت کششی آن باعث محبوبیت هر چه بهتر این پروفیل فولادی شده است. تیرآهن 14 در ساخت ستون، ساخت خرپا، ساخت نعل و در ساخت پل لانه زنبوری مورد استفاده قرار می گیرد. افزون بر این از آن در پوشاندن سقف سازه ها هم استفاده می شود.

هزینه تیرآهن 14 به عواملی مثل قیمت دلار، کیفیت فولاد به کار رفته، مرکز خرید و تعداد تیر آهن بستگی دارد و به نسبت این عامل ها، هزینه آن نیز متغیرخواهد بود. تیرآهن 14 از اصلی ترین تیرآهن های فولادی در سازه ها است که در اکثر پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. تیرآهن 14 به دو روش کوپال و برنول برش داده می شود. اما عموما برش تیرآهن 14 به روش کوپال می باشد. تیرآهن 14 در سازه های مهندسی بصورت مستقیم به ستون ها متصل نمی گردند و توسط یک رابط به خرپای ستون ها متصل می گردند.

از ویژگی های یک تیرآهن خوب به انتقال خوب انرژی و فشار می توان اشاره نمود. اگر تیرآهن 14 نتواند فشار سازه مهندسی را به خوبی انتقال دهد، در همان قسمت در هم شکسته و باعث خراب شدن سازه می شود. لذا باید در خرید تیرآهن 14 دقت لازم را داشته باشید و با توجه به نیازتان آن را انتخاب کنید. همینطور کیفیت فولاد به کار رفته در تیرآهن 14 از جمله مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید. جنس و استاندارد بود ابعاد تیرآهن 14 می تواند تاثیر زیادی در مقاومت سازه شما نشان دهد.