بلاگ

جامع ترین بورس تخصصی آهن آلات فولاد و استیل در ایران

فولاد آلیاژی MO40

فولاد آلیاژی MO40

ورق آلیاژی MO40 که با نام AISI 4140 نیز شناخته می‌شود، یک فولاد آلیاژی حاوی مولیبدن و کروم و منگنز است. این ورق در دسته فولادهای کم آلیاژ قرار گرفته و به شکل گسترده‌ ای در صنایع نفت و گاز کاربرد دارد. از ویژگی های قابل توجه ورق فولادی MO40 می‌توان به مقاومت فولاد آلیاژی MO40 در برابر سایش و ضربه، استحکام خستگی و استحکام پیچشی بالای فولاد آلیاژی MO40 اشاره کرد.

در صنعت فولاد، ورق AISI 4140 مشابه گرید AISI 4130 است با این تفاوت که در ساختار شیمیایی AISI 4140 از مقدار کربن بیشتری استفاده می‌شود. مقدار کربن بیشتر در فولاد آلیاژی MO40 باعث می‌شود تا این ورق آلیاژی در انجام انواع عملیات حرارتی مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و در نتیجه فولاد آلیاژی MO40 در مقایسه با AISI 4140 برای انجام اینگونه عملیات مناسب ‌ترباشد. با این حال ویژگی ‌های این ورق باعث می‌شود تا قابلیت جوشکاری پایین‌تری فولاد آلیاژی MO40 در مقایسه با 4130 AISI از خود نشان دهد.

آنالیز ترکیب شیمیایی ورق MO40

در جدول زیر، ترکیب شیمیایی فولاد آلیاژی MO40 را مشاهده می‌کنید. ساده بودن ترکیب شیمیایی این ورق فولاد آلیاژی MO40 موجب شده تا در زمینه‌ های مختلف به کار برده شود. آنالیز ترکیب MO40 از این قرار است:

وجود عنصر کربن به مقدار ۴۰/۰ درصد و منگنز به مقدار ۸۵/۰ درصد، منجر به ایجاد چقرمگی یا پایداری در این فولاد شده و قابلیت حرارت‌دهی و سختی‌ پذیری را نیز در فولاد آلیاژی MO40 ایجاد می‌کند.

وجود عنصر کروم در فولاد آلیاژی MO40 به مقدار ۱/۰ درصد باعث افزایش چقرمگی کل شده اما در عین حال برای تشکیل فولاد ضد زنگ کافی نیست.

عنصر مولیبدن در فولاد آلیاژی MO40 به مقدار ۲۵/۰ درصد و همچنین مقادیر اندکی از عناصر گوگرد، سیلیکون و فسفر در فولاد MO40 یافت می‌شود.