بلاگ

جامع ترین بورس تخصصی آهن آلات فولاد و استیل در ایران

میلگرد آجدار

میلگرد آجدار

میلگرد آجدار آهن همان آرماتور آج شکل فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن (بتن) مورد استفاده قرار می‌گیرد. فولادی که به این منظور در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود به شکل سیم یا میلگرد می‌باشد و فولاد، میلگرد آجدار نامیده می‌شود. آج در میلگرد آجدار به منظور در گیر کردن فولاد در بتن است. بدین منظور آج در این نوع میلگرد به صورت مارپیچ و با عمق استاندارد میلگرد آجدار ایجاد می‌شود تا بتواند سطح درگیری میلگرد و بتن بالا رود.

کاربرد میلگرد آجدار در ساختمان سازی

معمولا میلگردها در ساختمان سازی با مشخصه میلگرد آجدار A2، A3 و A4 مورد استفاده قرار می گیرند. در مواردی که نیاز به شکل پذیری میلگرد آجدار می باشد همچون کاربرد تیر و ستون و دیوار برشی بایستی از نوع میلگرد آجدار A2 استفاده گردد. اما در فونداسیون هر دو نوع میلگرد آجدار A2 و A3 مورد استفاده می باشد. با این حال معمولا در پی ، آرماتورهای طولی از نوع میلگرد آجدار A3 و آرماتورهای عرضی از نوع میلگرد آجدار A2 می باشند.در المان هایی که بایستی در برابر زلزله مقاومت داشته و شکل پذیری بالایی داشته باشند مانند تیر، ستون، دیوار برشی، تیرچه و دال, استفاده از میلگرد آجدار A3 به دلیل ترد بودن و عدم شکل پذیری اکیدا ممنوع می‌باشد. همچنین از میلگرد آجدار A4 نیز در ساختمان سازی استفاده نکرده و میلگرد آجدار برای کارهای سنگین مناسب می‌باشند.

استاندارد میلگرد آجدار

میلگرد آجدار براساس مقدار معینی از مقاومتشان در برابر نیروی کششی طبقه بندی می شوند که در اصطلاح به میلگرد آجدار مقاومت مشخصه فولاد می گویند. در استاندارد روسیه میلگرد آجدار که در ایران نیز کاربرد دارد, میلگرد آجدار به انواع A2 و A3 و A4 تقسیم می شوند.